Přihlášky na 11-denní kurz vipasany v češtině od 20.12. 2024 - 31.12. 2024 budou přijímány od 7 října 2024. Obvyklý letní kurz v češtině v Dhama Palawa letos není.

Meditační podložka a polštářek pro meditaci v sedě

Návod na jednoduchou meditační podložku

P_20190630_072942

Samozřejmě můžete meditovat i bez ní. Hodí se tehdy, když chcete meditovat v sedě nebo kleče na zemi. Podle dlouhodobých zkušeností čím je posez plošší, tím lepší. Jako ideální se uvádí sezení v pozici lotosu, ale nevzpomínám si na nikoho, kdo by tak v průběhu celého kurzu seděl.

Stejně tak moc nepomáhají různé zádové opěrky ani podkládání větším množstvím polštářků, protože přicházíte o benefity ze sezení s rovnými zády.Naproti tomu klekátko někomu pomáhá - je to tělo od těla.

Podložka má několik funkcí:

  • Izoluje od studené země. Není nic horšího než chytit vlka, ledaže by jste se chtěli soustředit na pozorování silných pocitů.Ale je zbytečné se trápit, pokud to není nevyhnutelné. Dámám navíc při sezení na studené zemi hrozí záněty a jiné komplikace.
  • Poskytuje pevnou oporu. Ať máte zažitý jakýkoli způsob sezení, když potřebujete mít tělo během meditace v rovnováze, musí se prostě nohy dobře opřít. Jinak budete ztrácet zbytečně energii balancováním.Když není v rovnováze tělo, těžko dosáhnete rovnováhy mysli. 
  • Zajišťuje základní pravidla hygieny. V létě se často medituje naboso a obal by měl být snímací a pratelný. 

Materiál jádra podložky

Máte na výběr jak přírodní, tak umělé deskové materiály. Většinou se prodávají v rozměrech 100x200 cm, takže je dobré se s někým dalším domluvit a udělat si podložky rovnou dvě. Odkazy k nákupu vedou do velkoobchodů, můžete samozřejmě najít i nějaký jiný zdroj. Molitan i gumožíně jsou dostatečně pružné, aby jste si podložku mohli srolovat a převážet. Polyetylén je poměrně tuhý. Pokud máte raději pevnější polštář, můžete odřezky navrstvit a slepit.

  • Molitan. Na posledním kurzu vipassany v Beskydech jsme seděli na podložkách ze 3 cm silného molitanu. Určitou nevýhodou je, že po zasednutí musíte chvilku počkat, než dojde k jeho "prosednutí" až dolů pod zadkem i nohama. Výhodou je naopak pěkné rozložení váhy a určitě si neuděláte otlaky při delším sezení. Doporučuji brát tužší pro váhu do 95 kg, cena se pohybuje kolem 120,- Kč za desku. Koupit ho můžete tady 
  • Gumožíně. Trochu tužší a těžší materiál s vynikající prodyšností. Je vyroben z kokosových vláken spojených přírodním latexovým roztokem. Deska vychází kolem 250,- Kč a koupit ji můžete tady.
  • LDPE pěna. Na tomto materiálu se sedí v polském centru. Je nejtužší ze všech, v podstatě jde o pěnový polyetylén používaný v balicím průmyslu. Musíte být opatrní s klekátky, nohy do něj dokáží vytlačit pěkné díry. Desky vychází na 320,- Kč a můžete ji koupit tady.

Potah meditační podložky

Střih meditační obalu podložky

Ideální je bavlněné pevné plátno, raději silnější. Vyrábí se v šířce 150 cm, takže rozměr podložky v jednom směru by měl být 70 cm, aby se po zaobroubení a sešití dalo jádro podložky vložit dovnitř. Druhý rozměr může být větší, podle mých zkušeností stačí 80 cm. Vzhledem k šířce desky můžete jít až na 100 cm, ale to přijde zbytečné.

Před sešitím je lepší plátno po obvodu zaobroubit kvůli třepení po praní. Pokud si na to sami netroufáte, ušije vám obal paní Burešová z Lysé nad Labem, takto velmi šikovná krejčová, za 220,- Kč včetně materiálu.

Email na ni je bures-m@seznam.cz, telefon 603 539 943

 

Suma sumárum měl by jste pořídit meditační podložku do 600,- Kč včetně dopravy, pokud si vše necháte poslat. 

Meditační poduška nebo polštářek

Pohankové polštářky BeskySamozřejmě si můžete objednat něco s mandalou nebo jinou duchovní výšivkou a utratit tisíce. Polštářek je ale pod zadek a tak se duchovními obrazci moc nepokocháte. Potřebujete jen přizvednout pozadí při některém z typů meditačního sedu, aby jste mohli delší dobu sedět se zkříženýma nohama a rovnými zády.

Jak v Beskydech, tak v Polsku se osvědčily nízké polštářky s výplní ze slupek pohanky. Dobře drží tvar i teplo, při tom jsou prodyšné. Vyhovující rozměr pořídíte například v eshopu firmy Besky zde

Stojí 210,- Kč + doprava.

 

Tradiční meditační polštář zafu

Je vyšší, plněný většinou kapokem, pevnější. Můžete ho použít i místo meditační stoličky při meditaci v kleče. Hodí se také pro sed se zkříženýma nohama - tzv. turecký sed. Pro varianty tureckého sedu potřebujete sedět o něco výš, protože stehna a kolena máte podložené druhou nohou.

Většinou se prodává s pevným obalem, který doporučuji doplnit snímatelným potahem z pevného plátna kvůli praní. Většinou si ho můžete docpat nebo naopak kapokovou výplň ubrat podle potřeby. 

Kapokové meditační polštáře

 

Nižší meditační polštáře koupíte například na webu ecofaktory.cz

Stojí 448,- Kč + doprava

 

 

Meditační polštáře s kapokem

 

Vyšší meditační polštáře s obalem z pevného plátna pořídíte například na www.flexitylife.cz

Stojí 777,- Kč + doprava

 

Důležité upozornění:

Meditační polštář vybírejte pozadím, ne očima. Nestyďte se na něj alespoň na 10 minut sednout a vydržet v poloze, ve které budete meditovat. Jakmile cítíte nějaký šev, hrudku ve výplni nebo jiné nepohodlí, vybírejte dál. V tom se nedá moc dát na doporučení, protože co jednomu vyhovuje, druhému způsobuje muka.

Přeji vám klidnou meditaci a duchovní pokrok. Přečtěte si knihu Umění žít nebo ji věnujte svým blízkým, aby také mohli vyrazit na cestu , kde se zbaví svého utrpení