Přihlášky na 11-denní kurz vipasany v češtině od 20.12. 2024 - 31.12. 2024 budou přijímány od 7 října 2024. Obvyklý letní kurz v češtině v Dhama Palawa letos není.

Zkušenosti s vipassanou

V rubrice Zkušenosti s vipassanou najdete začátky článků a odkazy na blogy, jejichž autoři nám pomohli umístěním odkazu na knihu Umění žít. Moc jim za to děkujeme, protože tím ji dostáváme mezi další a další lidi, kterým tato meditační technika může vstoupit do života. 

Autoři popisují svoje autentické zážitky z kurzu vipassany a co jim praktikování přináší. Pojeďte si pro své zážitky také :-). 

Pokud víte o někom , kdo hledá klid a harmonii a svá trápení šíří na ostatní, pošlete mu odkaz. 


 

Vipassana - nádherná duchovní detoxikace Markéta Sulánská

Markéta Sulánská web www.sulanska.cz

Můj život se vždy odehrával uvnitř. V jakémsi vnitřním prostoru bytí. Vnější svět byl kulisou, ve které jsem se musela naučit fungovat. V dětství jsem zjistila, že úsměv je tou správnou komunikační technikou. Tak mi říkali sluníčko…

Markéta Sulánská působí jako terapeutka a může vám pomoci mnoha způsoby - regresní analýzou počínaje a homeopatií konče. Podívejte se na  web www.sulanska.cz, kde najdete další důvody potkat se osobně.

A takhle píše o meditaci vipassana

Každé jaro jsme zaplaveni informacemi o důležitosti detoxikace. Vybíráme nejúčinnější očistné kúry a trápíme naše tělo zaručenými dietami, očistou jater, výplachy a mnohým dalším. Většina z nich nějak zafunguje a my se cítíme lépe. Avšak, na jak dlouho?

Správná detoxikace by měla být prováděna na všech úrovních našeho bytí. Na rovině fyzické, duševní a duchovní. To znamená, že s očistou těla by měla jít ruku v ruce očista emoční a očista naší mysli. Emoční očista a očista mysli se však téměř nepraktikuje, a proto sice strhneme z těla tvrdou slupku, ale ke šťavnaté dužině se vůbec nedostaneme. A tak dužina opět zaroste a my se cítíme zase unaveně, otekle a nepohodlně.

Jednou z možností vhodné celkové detoxikace je buddhistická praxe vipassaná, která zahrnuje meditační techniky právě na práci s myslí a emocemi.

Další část krásného článku najdete zde

Vipassana meditace Tomáš Švaříček

Přečtěte si o fascinujících zkušenostech cyklo cestovatele Tomáše Švaříčka na jeho blogu http://kolem.off-limits.cz/ s podtitulem kolem napříč kontinenty. A když píše kolem tak myslí opravdu na kole. Aktuální trasu vidíte online na GPS mapách ( pokud fungují). Přejeme mu šťastnou cestu.

Takhle prožíval Meditaci vipassana

Tomáš Švaříček odkaz na web

25. března 2019
Hledání vnitřního klidu skrze bolest aneb jak jsem se stal na 10 dní mnichem. No, možná to nebude s tím mnichem úplně pravda, žádné modlení a vzývání konkrétní boha, žádné protáčení válců a žádné žebrání o jídlo po okolí. Ale 10,5 hodiny denně meditace, naprosté ticho, pevně daný řád a strava. Ale takto jsem spíše upoutal vaši pozornost.
 
Cesta Asií možná není tolik extrémní jako cesta napříč Afrikou, kdy zachraňujete nosorožce, nebo se potkáte s divokým slonem, ale jedno se Asií upřít nedá. Pokud člověk hledá historii, a v tom nekonečném hluku i nějakou spiritualitu a duchovno, jihovýchodní Asie bude určitě to pravé místo na návštěvu. Už delší dobu se trochu porozhlížím, že bych navštívil nějaký klášter, nebo chrám a zkusil se tam pár dní zdržet a dozvědět se více o tom, jak to na takových místech vypadá. Nejsem žádný hledač nového náboženství, ale trochu více se prozkoumávat východní kultury, náboženství a třeba získat větší rozhled o vnějším ale svém - vnitřním já, mě upřímně láká neustále. A tak, když jsem čekal na vyřízení víza do Bangladéše v Kolkatě ve východní Indii, naskytla se mi parádní šance, o které jsem dostal reference z první ruky od cestovatele - nomáda, který už něco takového
 
Umění žít - vipassana meditace Jaroslava Rybanská

Jaroslava Rybánská web

Cestovatelka nitrem i světem Jaroslava Rybanská se vyznává: „Mám ráda Život. Vnitřní svobodu. Plnost života. Odkrývání svých možností i limitů. Baví mě nacházet a pozorovat mechanismus, kterým si tvoříme své vlastní životy a okolnosti v něm. Mým přáním je, sdílet to všechno s Vámi" 

Chcete s  ní jít ke kořenům svých přesvědčení a názorů ? Podívejte se na její stránky a zvažte,jestli bude vaším laskavým průvodcem.

Umění žít - vipassana meditace

10-ti denní meditační pobyt za striktních podmínek, které jsou jen prostředkem k možnosti plného „obrácení se do sebe“, byl velice náročný, no také velice přínosný. Doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět o sobě mnohem více za 10 dnů než za 10 let života v běžných podmínkách.

Další pokračování článku najdete tady

Rozhodně si nenechte ujít ani další pozoruhodné články a informace o vědomí člověka.

 

Meditace Vipassana, jak ji žije Petra Čechová

Zajděte si zacvičit s Petrou Čechovou jógu nebo pilates

Blog Petra Čechová vipassana

Meditace Vipassana učí umění žít

 ...Pro mě jedna z nejúžasnějších forem čištění mysli, přijmutí skutečnosti a všeho takového, jaké to právě je . . . reality, přítomného okamžiku..

Technika, která mi poprvé v životě ukázala, co znamená vnitřní klid . . . co to je , když ve vás nikdo nemluví, nemá potřebu nic komentovat ani soudit . . . najednou je vše očividné .. . pravda tu, lze  ji vidět, cítit  i  přijmout. . . 

Na naučení se techniky Vipassna a pro její vstřebání potřebujete opravdu minimálně 10 dni, které trávíte v tichu. Nemluvit a neřešit nic s nikým. Pouze vy sami se sebou, vy sami v sobě.... a proto tolik pochopíte, prožijete a ucítíte. . . 

Článek si dočtete u Petry na blogu zde

100 hodin meditace v 10 nejtěžších dnech mého života. O čem je Vipassana?

Vít Libovický vipassana 

Od ledna 2016 (ne)pravidelně medituji. Mám rád výzvy, a tak jsem se v červnu 2017 dobrovolně zúčastnil desetidenního kurzu, který do teď považuji za mou největší životní zkoušku.

V tomto článku se na základě mých zkušeností dozvíte, co je to Vipassana a jak z ní můžete benefitovat vy. Následuje mé vyprávění z roku 2017:

Skok po hlavě

Vždy jsem meditaci přikládal velkou váhu a věděl, že je to neskutečně užitečný nástroj pro sebezlepšování. Nikdy jsem však teorii nepřekul v praxi a nedostal do fáze, kdy bych pravidelně meditoval každý den.

Dozvěděl o desetidenních kurzech meditace pořádaných po celém světě, na kterých se učí univerzální, vědecká a zcela nesektářská metoda Vipassana sloužící k očišťování mysli.

Když jsem zjistil, že se na těchto kurzech celých deset dní nesmí mluvit, nedostáváte žádnou večeři a každý den celých deset hodin meditujete, měl jsem rozhodnuto – jdu do toho.

Celý krásný článek si dočtete zde

Pusť to z hlavy!Jak vidí meditaci vipassana Pierra fatuhiva

Tak trochu záhadná tvůrkyně plní svůj blog nádhernými obrazy, grafikami a předměty. Její blog rozhodně nesmíte minout.Přečtěte si její krásné články na blogu pierra.cz

blog pierra.cz proč nejde odpustit jen hlavou

 with 1 KOMENTÁŘ

Publikováno: 2012,  Pierra Fatuhiva

Věřím, že Vipassana je mocným nástrojem ke změně sebe, potažmo vztahů, života a celkové životní spokojenosti.

Přesto to není zázračná pilulka, která vše vyřeší během jednoho víkendu. Od vipassany nedostáváme nic zadarmo a taky ne hned. I když z krátkodobého hlediska se to tak může i jevit. Opravdu se můžete cítit lépe okamžitě. Ale je to tak jako se vším – zuby taky nejsou čistý jednou pro vždy, když si je jednou vyčistíte. 

Vipassana mě oslovila především proto, že se z ní nedělá atrakce ani ezo – byznys, který by lákal zájemce duhovými letáky. Jde o starou meditační buddhistickou praxi, kterou před více než 2500 lety znovu objevil Gautama Buddha. 

V roce 2005 mě oslovila proto, že na ní není nic manipulujícího. Nenutí představovat si nic speciálního. Nejde o žádnou mentální gymnastiku.  Můžete věřit v Ježíše Krista, v růžového slona, ale můžete být i úplní ateisté. Nikdo vám neříká v co máte věřit. To se skutečnou realitou o kterou tady jde, totiž nesouvisí. Nepotřebujete k tomu nikam chodit, pouštět hudbu, ani zapalovat svíčky, vonné tyčinky ani jiné serepetičky. Je to prostě na dřeň.   

Celý článek si dočtete tady

Meditace Vipassana (Goenka) – na co se tak člověk může těšit??

Aves Passeri napsala další krásné články o autentické zkušenosti s vipassanou na blogu zitjak.cz

Obrázek Zuzka Skotáková vipassana

Právě jsem se vrátila ze svého druhého jednodenního kurzu pro staré studenty. Jo, jak jednou přežijete desetidenní kurz, už jste staří :-) Ona taková meditace totiž nemusí být extra relax. Jak dnes prohlásila jedna z dalších účastníků jednodenního kurzu – nové polské centrum je krása. Kdyby to tak nebolelo, bylo by to jak na dovolené. (Článek je po mém třetím kurzu aktualizován o další články a odkazy.)

V tomto článku najdete několik odkazů na články o tom, jaké že to na té desetidenní vipassaně (jak ji učí Goenka) vlastně je. Co Vás tak asi čeká a nemine. Proč tam vůbec jet. Články nejsou jen mé a předpokládám, že ještě budou přibývat :-)

Pokračování článku zde

Třetí desetidenní vipassana aneb kam chodí motýli spát

Podívejte se na blog Žít je umění milovat Zuzky Skotákové -aves passeri

Kromě vipassany pro vás pořádá duchovní cvičení, semináře a píše krásné knížky. Vydejte se na cestu spolu s Aves Passeri. Co to znamená? Podívejte se na její blog - bude se vám to líbit :-)

Malá ochutnávka z blogu :

Motýli Zuzka Skotáková třetí desetidenní kurz vipassany

Ano, různé otázky si člověk může začít klást, když nemá možnost viset na síti, číst si, poslouchat hudbu, povídat si s ostatními nebo třeba koukat na televizi :-)

Najednou vás začnou zajímat věci zcela přízemní (někdy doslova) – třeba kam to vlečou mravenci mrtvého kamaráda, co je to za divný hmyz, který si zjevně ulovil jiný, a odnáší si ho pryč. Nebo kam se večer najednou vytratí všichni ti různobarevní motýly (viděla jsem i 4 na jedné rostlině!).

Uvědomíte si, jak moc jsme odtrhnutí od svého bezprostředního prostředí. A jak moc ve městech chybí všechna ta zeleň, trávy, květiny, stromy a hmyz. A jak nás to většinou vlastně vůbec nezajímá. I když říkáme, že ano. V praxi prostě nemáme prostor se do té přírody opravdu ponořit. Zlaté dovolené, které někdy rádi trávíme v lesích, u vody. A nebo na té vipassaně.

Na takovém desetidenním kurzu si člověk také velmi brzy uvědomí, jak moc vlastně žije jen ve svých myšlenkách. Vždycky mě fascinuje si uvědomit, že na takovém kurzu všichni děláme totéž, jíme totéž, spíme tamtéž… a přece žijeme každý v naprosto jiném světě a prožíváme ho zcela jinak. 

Celý článek si určitě dočtěte zde.

 

 

Stránka 1 z 1 - 8 položek celkem